sobota, 21 września 2013

Egzamin praktyczny z pierwszej pomocy w WORD?


Niewykluczone, że na egzaminie na prawo jazdy znajdzie się dodatkowy egzamin z pierwszej pomocy przedmedycznej. I to praktyczny: z użyciem fantoma i defibrylatora. W WORD przeprowadzać go mają lekarze lub ratownicy medyczni. Takie rozwiązanie proponuje posłanka PO, Beata Bublewicz.


Jeżeli rzeczywiście tak się stanie, to zmiany mogłyby wejść w życie za rok od uchwalenie przepisów. Taki okres przejściowy wprowadzili do projektu pomysłodawcy.


W rozmowie z RMF FM autorka pomysłu przekonuje:
Wiele ofiar wypadków drogowych udałoby się uratować, gdyby ich uczestnicy lub świadkowie znali zasady udzielania pierwszej pomocy. W związku z tym zastanawialiśmy się, gdzie jest takie miejsce, taki moment w życiu dorosłego człowieka, kiedy mógłby profesjonalnie nauczyć się udzielania pierwszej pomocy. Doszliśmy do wniosku, że jest to oczywiście egzamin na prawo jazdy. Każdy kandydat na kierowcę musi umieć udzielić pierwszej pomocy. 


Zdaniem Beaty Bublewicz teoretyczny egzamin z pierwszej pomocy wchodzący w skład testów na prawo jazdy który obowiązuje obecnie to fikcja:
Najlepiej, żeby taki egzamin był przeprowadzany w praktyce. Jak kierowca, który nadjedzie po wypadku, udzieli pierwszej pomocy to da poszkodowanej osobie szansę i tak na to trzeba patrzeć.

Egzamin z udzielania pierwszej pomocy w WORD przeprowadzany będzie pod okiem lekarzy lub ratowników medycznych.

Nie będzie konieczności dodatkowych zajęć w szkołach. Już teraz kurs na prawo jazdy obejmuje co najmniej dwie godziny zajęć z pierwszej pomocy.

Źródło RMF.FM / wordzamosc.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz