sobota, 23 listopada 2013

Może powstać 40 nowych WORD-ów

Kryzys (a właściwie krach) na rynku nauki jazdy nie przeszkadza w tworzeniu nowych WORD-ów (czytaj: w Zamościu - zdecydowany spadek ilości egzaminów). Dziś egzamin na prawo jazdy można zdawać w Chełmie, Białej Podlaskiej i Zamościu

WORD w Puławach i Łukowie?

Zarząd Województwa Lubelskiego podjął decyzję o rozpoczęciu konsultacji w sprawie zdawania egzaminów prawa jazdy w dwóch miastach Lubelszczyzny- Łukowie i Puławach.


W ciągu pięciu lat trzykrotnie władze Starostwa zwracały się z prośbą o utworzenie WORD w Puławach. Przeszkody prawne dawały za każdym razem negatywny skutek działań. Obiekt na który postawił Lubelski WORD to Park Naukowo- Technologiczny zlokalizowany na ulicy Mościckiego w Puławach. Władze WORD zastanawiają się nad profilem działalności- czy będzie to filia czy też ośrodek zamiejscowy, zapowiadają również że pierwsze egzaminy nowych kierowców odbędą się około pół roku. Koszt przystosowania budynków, zaopatrzenia w sprzęt, stworzenie placu manewrowego to 5 milionów złotych.


W kwietniu Sejm usunął ostatnią przeszkodę prawną dotyczącą otwarcia takiej placówki. Nowa ustawa pozwala na przeprowadzanie egzaminów na prawo jazdy kategorii A i B w 40 kolejnych miastach prezydenckich w kraju, które nie są miastami wojewódzkimi.

Utworzenie takiego ośrodka jest zasadne ze względu na liczbę chętnych. Podniosłoby to także rangę miasta - mówi starosta puławski Witold Popiołek.

Czytaj:
Kolejny WORD zwalnia pracowników
WORD w Zamościu - zdecydowany spadek ilości egzaminów
Padają szkoły nauki jazdy
WORD Lublin zwalnia egzaminatorów

Będzie WORD w Kędzierzynie-Koźlu

W tym oddziale będzie można zdawać egzaminy na prawo jazdy w kategorii A i B Postanowiono otworzyć ośrodek, choć z danych wynika, że właśnie do takich egzaminów przystępuje młodzież z niżu demograficznego, więc liczba zdających maleje. Z naszych analiz jednak wynika, że utworzenie miniośrodka w Kędzierzynie-Koźlu jest rozsądnym pomysłem - mówi Tomasz Kostuś, wicemarszałek województwa opolskiego.

Teraz urząd marszałkowski wspólnie ze starostwem w Kędzierzynie-Koźlu poszukuje miejsca, gdzie taki ośrodek mógłby powstać. - Musi tam być plac manewrowy o powierzchni 2 tys. m kw. i budynek administracyjny. Trzeba też założyć system teleinformatyczny. Ponieważ w budżecie województwa nie ma aż takich pieniędzy, by w całości sfinansować powstanie ośrodka, starostwo kędzierzyńskie zadeklarowało partycypowanie w kosztach - wylicza Kostuś.

Szacunkowy że koszt powstania takiego ośrodka to ok. 1,5 mln zł.
Gdzie jeszcze mogą powstać nowe WORD-y?

Jak podaje serwis zdamyto.pl możliwość przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy uzyskały miasta (kolejność wg ilości mieszkańców):
Inowrocław,
Lubin,
Ostrowiec Świętokrzyski,
Ostrów Wielkopolski,
Gniezno, Pabianice,
Głogów,
Tomaszów Mazowiecki,
Kędzierzyn Koźle,
Stalowa Wola,
Bełchatów,
Mielec,
Tczew,
Świdnica,
Zgierz,
Ełk,
Pruszków,
Racibórz,
Zawiercie,
Starachowice,
Legionowo,
Wodzisław Śląski,
Puławy,
Radomsko,
Starogard Gdański,
Skarżysko Kamienna,
Wejherowo,
Kutno,
Otwock,
Zduńska Wola,
Kołobrzeg,
Żyrardów,
Nowa Sól,
Oświęcim,
Bolesławiec,
Knurów,
Stargard Szczeciński.

Główną przyczyną braku chęci otwarcia nowych Ośrodków mogą być po prostu pieniądze. Liczba osób zdających na prawo jazdy spada, a koszty utrzymania WORD nie należą do najmniejszych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz